2024 Anna Grzelak - Smart AG. Wszelkie prawa zastrzeżone.

787-390-249

WROCŁAW

Anna Grzelak Twoja MENO-psiapsi

Ta strona internetowa zawiera ogólne informacje o zdrowiu, odżywianiu i dietach. Informacje te nie stanowią porady lekarskiej i nie należy ich tak traktować.  
W przypadku jakichkolwiek szczegółowych pytań dotyczących kwestii medycznych należy skonsultować się z lekarzem lub innym profesjonalnym pracownikiem służby zdrowia.

30 września 2020

SARDYNIA - czyli recepta na długowieczność

Długowieczni - czy coś ich łączy?
Dzisiaj dzielę się ciekowostką, którą znalazłam na blogu elcamper.pl. Opisują oni czas jaki spędzili na Sardyni i co zaobserwowali w tej krainie osób długowiecznych. Sardynia należy do jednej z pięciu tzw. blue zones - czyli miejsc gdzie można spotkać najwięcej stulatków.

Poniżej 10 zasad, którymi kierują się Sardyńczycy:

Twoim najcenniejszym dobrem jest Twój czas. Wykorzystaj go mądrze i z rozsądkiem, pamiętaj o równowadze dnia codziennego, bo każdy dzień jest tak samo ważny.

Bądź uważny, dostrzegaj na co dzień piękno natury. Spędzaj jak najwięcej czasu w jej otoczeniu. Nie niszcz, nie śmieć, doceniaj.

Spaceruj. Jeśli nie przepadasz za treningami, nie masz sportowej zajawki, to nic. Człowiek, aby był zdrowy nie musi wyciskać siódmych potów. Spaceruj, w swoim tempie, byle regularnie.

Wybieraj składniki wysokiej jakości. Nie kupuj żywności wysoko przetworzonej, postaw na lokalnych małych dostawców.

Nie przejadaj się. Jedz powoli i świadomie, odczekaj. Jedząc szybko nawet nie zdajesz sobie sprawy, że spożywasz za dużo. Delektuj się, odchodź od stołu z lekkim niedosytem.

Znajdź czas na spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Pozwól innym zadbać o Ciebie i Ty zadbaj o innych. Według niektórych badań to właśnie więzi społeczne przyczyniają się w dużej mierze do długowieczności Sardyńczyków. Ważne jest poczucie bezpieczeństwa, świadomość, że gdy Ci się nie powiedzie, ktoś wyciągnie do Ciebie rękę i bezinteresownie pomoże.

Pij lampkę wysokiej jakości czerwonego wina dziennie. Według Sardyńczyków lampka ich cannounau dodaje zdrowia i wigoru.

Nie śpiesz się, znajdź czas dla siebie i dla innych, nie przekładaj pracy ponad wszystko.

Uśmiechaj się częściej.

Regularność - tak jak ze wszystkim - nie rzucaj się na zdrowe nawyki, aby zrezygnować z nich po 3 dniach. Wdrażaj je z głową, sukcesywnie i bądź systematyczny.

  

 

 

 

 

 

energia - zdrowie - uroda 

KOBIETA 4.0